Menu
Bez kategorii

Dzika róża na odporność

Owoc dzikiej róży – Fructus rosae canina L.

roślina w zasięgu ręki dla każdego mieszkańca Polski – jest rekordzistką pod względem zawartości witaminy C. W 100 g owoców mieści się aż 1250 mg kwasu askorbinowego !

Dla porównania :

rokitnik 201 mg

cytryna 60 mg

pomarańcza 50 mg

czarna porzeczka 300 mg

cytryniec chiński 580 mg

nać pietruszki 269 mg

papryka 200 mg

Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka to 1 mg na 1 kg wagi ciała. Organizm ludzki nie wytwarza witaminy C i musi być ona dostarczana najlepiej w formie pożywienia. Naturalna witamina C jest dużo aktywniejsza niż wytwarzana syntetycznie, ponieważ towarzyszą jej flawonoidy i kwasy organiczne ograniczające utlenianie tego bardzo wrażliwego związku. Prawdopodobnie syntetycznie wytworzony kwas askorbinowy podawany w tabletkach wchłania się maksymalnie w 30%. W dodatku musi to być suplement bardzo dobrej jakości. Zapotrzebowanie na witaminę C wzrasta drastycznie w czasie choroby a także u kobiet w ciąży, i karmiących piersią.

Z kolei olej zawarty w „pestkach”owocu jest szczególnie bogaty w witaminy E, A, kwas linolowy, linolenowy i oleinowy. Kremy do twarzy i ciała wykonane na bazie oleju z dzikiej róży w połączeniu z olejem rokitnikowym potrafią zdziałać cuda ! Wpływają kojąco na wszelkie podrażnienia, przyspieszają gojenie ran, uszczelniają naczynia krwionośne, uelastyczniają i normalizują pracę gruczołów łojowych, niwelują przebarwienia, wygładzają skórę i redukują rozstępy.

Oprócz wyżej wymienionych substancji czynnych owoc dzikiej róży zawiera również cały arsenał innych potrzebnych nam witamin i minerałów: witaminy B1, B2, PP, B6, sodu, potasu, wapnia, fosforu, magnezu, żelaza, jod, floru, manganu, miedźi i cynku. Z tej „bomby” odżywczej możemy korzystać spożywając przetwory w formie soków, powideł, dżemów, nalewek, herbatek czy wina.

Jednak korzystając z suszonych owoców (herbatka ziołowa) należy pamiętać aby korzystać z dobrych jakościowo owoców tzn. przetworzonych prawidłowo i prawidłowo przechowywanych (ciemne pomieszczenie). Ten skarb natury powinien być zebrane przed przymrozkami, w suchy dzień i nie może być suszony w temperaturze powyżej 45 stopni C.

Dzika róża oprócz działania odżywczego i wzmacniającego organizm ma działanie przeciwzapalne, przeciwwysiękowe, przeciwreumatyczne, odtruwające i moczopędne.

Przepis na herbatkę ziołową z dzikiej róży wzmacniającą i antywirusową

owoc dzikiej róży

owoc rokitnika

ziele traganka

kwiat czarnego bzu

kwiat dziewanny

kwiat hibiskusa

kwiat wiciokrzewu

ziele uczepu

kłącze imbiru

owoc cytryńca chińskiego

ziele jeżówki purpurowej

Jedną łyżkę stołową ziół zalać 1 szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem 20 minut.

Brak komentarzy

    Zostaw odpowiedź