Podbiał pospolity (Tussilago farfara L.) – często mylony z mniszkiem –
jest ziołem wczesnej wiosny. Lubi stanowiska wilgotne a więc najłatwiej znaleźć te żółte kwiaty w rowach, na brzegach rzeka i na niezdrenowanych łąkach.
Jest jedną z najstarszych roślinnych środków wykrztuśnych wymienianych już przez Hipokratesa, Pliniusza, Galenosa, św.Hildegardę , Paracelsusa, Matthiolusa i wielu innych późniejszych lekarzy.
Liście zawierają dużo śluzów a także garbniki, flawonoidy, fitosterole, cholinę, gorycze i olejki eteryczne. Kwiaty mają więcej olejku i flawonoidów ale mniej śluzu.
Młode liście w Europie Zachodniej są używane do zup wiosennych a zakiszone są dodawane do pasz w rolnictwie (chociaż jest to już bardzo rzadko spotykany proceder).
Działanie wyciągów z posiekanego podbiału:
– powlekające na błonę śluzową jamy ustnej, gardła i krtani,
– pobudzające ruch nabłonka rzęskowego (wykrztuśne),
– zmniejszające napięcie mięśni gładkich górnych dróg oddechowych.
Kwiaty działają silniej przeciwskurczowo ale słabiej powlekająco.
Stara ziołowa receptura przedwojennego farmaceuty Jana Biegańskiego przy zaflegmieniu i uporczywym kaszlu :
liście podbiału 2 części
korzeń żywokostu 2 części
korzeń kosaćca 1 część (można wymienić na anyż)
korzeń lukrecji 4 części
ziele miodunki 2 części
ziele babki wąskolistnej 1 część
Wszystkie składniki drobno posiekać . 3 czubate łyżki stołowe ziół zalać 1 litrem wrzątku i parzyć pod przykryciem 30 minut. Zioła przecedzić i przelać do termosu (można przed przelaniem lekko podgrzać). Popijać przez cały dzień małymi porcjami.
W książce Łukasza Łuczaja „Dzika kuchnia” znajdujemy przepis na gołąbki z liści podbiału do tej pory stosowany na Ukrainie i w Rumunii:
30 liści podbiału
50 dkg mięsa mielonego (wieprzowina/wołowina)
5 łyżek ryżu
jajko
mała cebula
pęczek koperku
sól i pieprz
20 dkg słodkiej śmietany
Liście podbiału umyć i wrzucić do wrzątku na minutę a następnie wyciągnąć łyżką cedzakową i odłożyć. Posiekać cebul e i koperek. Mięso wymieszać z ugotowanym ryżem, jajkiem, cebulą, połową koperku i doprawić wedle uznania. Farsz nakładać łyżeczką na „białą” stronę liści. Zawijać i ułożyć ciasno w garnku. Zalać posolona wodą i gotować pod przykryciem na małym ogniu około 15 minut. Podawać polane śmietaną z koperkiem. Smacznego!
No Comments