bylina ta jest niezwykle bogatym magazynem witamin i biopierwiastków.
Jest szczególnie bogata w witaminę C (aż do 270 mg/100 g a więc wartością zbliżona do świeżej natki pietruszki) , karoten, witaminę K, żelazo, krzem, wapń, magnez, mangan, potas, fosfor, miedź, tiaminę, histaminę i kwas mrówkowy (substancje, które nas „parzą”), kwas foliowy i wiele innych…
W ziołolecznictwie ma szerokie zastosowanie ale te, które przydają się prawie każdemu z nas to:
– wzmocnienie wyjałowionego organizmu
– zwiększenie odporności
– zwiększenie liczby czerwonych krwinek i hemoglobiny
– likwidacja obrzęków
– regulacja metabolizmu a więc również wspieranie utraty zbędnych kilogramów.
Poza tym pokrzywa potrafi obniżyć poziom cukru we krwi, zwiększyć wydzielanie żółci i soków trawiennych. Jest zatem dobrym składnikiem do herbat wspomagających trawienie po ciężkostrawnym posiłku czy też przy nieżycie żołądka.
Preparaty z korzenia pokrzywy są skuteczne w łagodzeniu objawów przerostu gruczołu krokowego szczególnie w początkowym stadium choroby.
Wodne lub alkoholowe wyciągi z całej pokrzywy wmasowywane w skórę głowy działają drażniąco, a więc w konsekwencji przekrwiennie. To z kolei wpływa na lepszy wzrost włosów.
Wystarczy zalać posiekaną świeżą pokrzywę wraz z kłączem 70% alkoholem i wytrawiać przez minimum 7 dni. Przed każdym umyciem włosów otrzymaną nalewkę lekko rozcieńczyć wodą a następnie wcierać przez 2-3 minuty w owłosioną skórę głowy. Niestety blondynki muszą się liczyć z chwilowym zafarbowaniem włosów na ciemniejszy odcień…lub wytrzymać „nowy kolor” i cieszyć się po kilku tygodniach zakończeniem problemu z wypadaniem włosów.
Pokrzywa była nawet kiedyś użytkowana jako roślina włóknista a podczas I wojny światowej państwa centralne używały jej do wyrobu tkanin odzieżowych dla wojska.
Najprostszym sposobem korzystania z dobrodziejstwa pokrzywy jest picie naparów:
1 łyżkę stołową posiekanych listków pokrzywy zalać 1 szklanką wrzątku.
Parzyć 20 minut pod przykryciem i przecedzić. Pić do 3 szklanek dziennie przez 2-3 tygodnie.
Należy pamiętać, że u niektórych osób podanie doustnie większej dawki wyciągów z pokrzywy może spowodować reakcję alergiczną a także podrażnienie żołądka, obrzęk i skąpomocz.
Brak komentarzy