Menu
Bez kategorii

Na jesienne słoty

Nalewka wzmacniająca odporność:

15 g liści babki szerokolistnej lub lancetowatej

15 g ziela  bluszczyka kurdybanka

10 g ziela lub korzenia jeżówki purpurowej

10 g liści pokrzywy

500 ml 40% alkoholu

Suszone zioła zalewamy alkoholem i odstawiamy w ciemne miejsce na około 14 dni codziennie potrząsając. Przecedzamy i przyjmujemy 3x dziennie po 5 ml. Nalewkę można wymieszać z miodem.

Powyżej podaną nalewkę można stosować nie tylko profilaktycznie ale już w trakcie choroby. Zawarte w niej babka lancetowata i pokrzywa pobudzają wytwarzanie interferonu i antygenów wirusowych, co pozwali na szybsze zwalczenie infekcji.

Wino ziołowe na chłodne dni:

Po 3 łyżki posiekanych owoców dzikiej róży, głogu i malin

3 łyżki anyżu

3 łyżki kwiatów dziewanny

3 łyżki kwiatów hibiskusa

3 łyżki liści moringi

3-5 cm posiekanego świeżego korzenia imbiru

2 butelki dobrego jakościowo czerwonego wina

500 ml miodu

Zioła wsypujemy do garnka i zalewamy winem. Doprowadzamy do wrzenia i odstawiamy pod przykryciem na 1 godzinę. Przecedzamy i ponownie delikatnie podgrzewamy  dodając miód. Natychmiast zestawiamy z ognia i czekamy aż miód zupełnie się rozpuści. Gotowy napój rozlewamy do wyparzonych butelek i przechowujemy w ciemnym miejscu.

Jeśli jednak dopadnie nas infekcja sięgamy po napary z kwiatów czarnego bzu, lipy, liści maliny wrotyczu, majeranku, cząbru, tymianku, omanu, arcydzięgla, macierzanki. Napary wzmocnione rumem rozgrzeją nas jeszcze mocniej a osłodzone miodem lipowym poprawią smak i wzmocnią walory lecznicze.

Dodatkowo nie zapominajmy o zażywaniu witaminy C, D3, wapna, cynku i selenu.

Zamiast czarnej herbaty wysuszającej śluzówkę i tak już podrażnionego gardła, lepiej popijać przez cały okres choroby napary z dzikiej róży i rokitnika z dodatkiem pachnącego latem soku z malin.